InCity Sayi 114 Temmuz-76

Hayata Hanımefendi ve Beyefendi Olarak Başlayan Çocuk Olmak

Hayata Hanımefendi ve Beyefendi olarak başlayan çocuk olmak

Okullar kapanır, karneler alınır ve yaz başlar:)

Hele bir de karne iyiyse yaz bir de hediye ile başlar.

Çocukları olanlar bilirler, hediye listesi uzar gider. İstenilen şeylerin pek çoğunu evde olandan ayırt etmek bile mümkün değildir.

Birkaç hafta önce yaptığım bir eğitim benim için hediye konusunda ilham oldu.

Çocuklara öyle bir hediye versek ki hem eğlenip birlikte iyi vakit geçirseler hem de ömür boyu onların hayatlarında bir fark yaratmalarına yardımcı olsa.

Zarafet kurallarından ve bunları bir nezaket eğitimiyle öğrenmekten bahsediyorum. 

Gün boyu pekçok insan ile sohbet edip birçok farklı mekana girip çıkıyorum.

Bu insanlar arasında aklımda kalanlar, hatta bende iz bırakanlar nazik olanlar oluyor.

Selamlayışı, duruşu, konuşma şekli, masa adabı, oturuş ve yürüyüş şekli ile nezaket kurallarını bilenler fark ettim ki sadece bende değil toplumda da iz bırakıyorlar.

Ben küçükken yaz olunca, dayım beni zarafet çalışmaya motive ederdi, hanımefendiler nasıl oturur, nasıl konuşur, nasıl durur diye uzun uzun anlatırdı. Ozamanlar bir süre sonra sıkıldığım ama dayımı kırmamak için dinlediğim bu sohbetler şimdi “iyi ki”ler listemde.

Zaman geçip çocuklarım olduktan sonra akademik olarak, genel geçer kuralların ne olduğunu, farklı ülkelerde uygulamarın nasıl olduğunu çalıştım.

Şimdi minik hanım ve beylerle bu çok özel konuyu çalışıyorum,

Nazik bir insan olmanın, görgü kurallarını bilmenin ve yeri geldiğinde uygulamanın onlara kazandıracaklarını düşündükçe mutlu oluyorum.

Zarif ve özgüvenli hanım ve beyler nasıl selamlaşır, bir ortama girdiklerinde nasıl davranmalılar, eller kollar nasıl durmalı, yürürken nasıl hem zarif hem güvenli görünebiliriz, konuşurken doğru sözcükler nasıl seçilir, doğru vurgu nasıl yapılmalıdır, sofra adabı nedir, doğru sofra düzeni nasıl kurulur, kadın erkek ilişkileri nasıl kurulmalıdır, ortama uygun ve zarif giyinmenin sırları nelerdir?

Gibi ana başlıklar üzerinde durduğumuz, biraz oyunla, biraz şaka ve eğlenceyi birleştirerek yaptığımız eğitimler altın değerinde.

Çocuklarımızı hayata hazırlarken bize düşen onlara aile ve toplum değerlerini vermek, kendi eşsizliklerini fark etmelerini sağlamak.

Bilinçli ve destekleyici ebeveynler olarak çocuklarımıza katmak istediklerimizde seçici ve tutarlı olmalıyız,

Biz çocuklarımızın modelleriyiz, bir zarif, kibar, çalışkan ve iyilik sever oldukça çocuklarımız da olur.

Birbirimize saygılı, güler yüzlü, iyi niyetli, empatisi yüksek günler için yatırım zamanı:)

Write a comment