planlama

Zaman mı sizi yönetiyor siz mi zamanı?

Gün içinde kimlikten kimliğe bürünüp ordan oraya koşuşturup yine de bitirmeniz gereken işleri tam olarak bitiremediğiniz oluyor mu?

İş için yapmanız gerekenler, ebeveynlik görevleriniz, arkadaşlarınıza verdiğiniz sözler, evlat olarak sorumluluklarınız, tabi bir de kendiniz için yapmak istedikleriniz var.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadan günleri, haftaları hatta ayları geride bıraktığınıza siz de şaşırıyor musunuz?

Tüm bunlar için evet cevabınızı veriyorsanız siz zamanı değil zaman sizi yönetiyor diyebiliriz.

Gün içinde neler yapacağınızı planlamak bu sarmalın dışına doğru atacağınız ilk adım olacak.

Planlama deyince aklımıza gelen bir yapılacak listesi çıkarmak oluyor. Belki de daha önce defalarca denediğiniz, yazdıkça aklınıza yeni bir madde gelen yapılacaklar listesi!

Danışanlarımla yaptığım çalışmalarda fark ettim ki bu listeler planlamaya destek olmaktansa çoğu zaman stresi arttırıyor.

Ertesi gün yapacağı onlarca şeye bakınca uykusu kaçıp akşamdan stresi başlayan örneklere şahit oldum.

Değişen ihtiyaçlarımız ve yaşam şeklimiz, en önemlisi de bizdeki onca değişiklik düşünülünce zamanı planlama yöntemlerimizin değişmesi gerektiği çok açık.

Zamanı yönetmek için ilk adım gözlerimizi kapatıp yarını bugün yaşamaya başlamak, sadece 10 dakika için. Yapmamız gerekenleri ve yapmak istediklerimizi yaparken, zorunlulukları ve keyif anlarını bir arada hayal edin. Olumlu ve olumsuz olasılıkları göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Bir de elinizin altında liste olsun isterseniz bu liste alt alta zorunlu ve sıkıcı maddelerle dolu olmasın.

Listenize;

yarın yapılacak en önemli 5 şey ile başlayın. Olmazsa olmazlarınızı belirlemiş olursunuz.

yapmayı dört gözle beklediğim 3 şey ile devam edin. Keyif alacağınız anları da planlamak sizi rahatlatır.

karşılaşabileceğiniz 1 zorluk da listenizde olsun. Gün toz pembe olmayabilir, hazırlık iyidir.

zorluk ile baş etmek için bir yöntem bulun.Bunu düşünmekle çözümü için çalışmaya da başlamış olursunuz ve rahatlarsınız.

farkındalık ile yapmak istediğiniz 3 şeyi unutmayın. Çocuklarınızla ya da annenizle vakit geçirirken tam anlamıyla yanında olmak size de kendinizi iyi hissettirecektir.

Uzak duracağınız 3 düşünceyi yazın. Aklınıza geldiğinde bu düşünceye kapılıp gitmek  yerine bu olumsuz fikirden daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olur.

Tadını çıkaracaklarınız listenin en önemli parçası. Gününüze eğlence katmayı unutmayın.

Bugün yapıp yarını kolaylaştıracağınız 3 şey ise yarın için motivasyonunuzun artması için güzel olur.

Siz değiştiniz, gününüz, beklentileriniz ve ihtiyaçlarınız da değişti. Kendiniz için en uygun planlama şeklini yine en iyi siz bulabilirsiniz. Ben kendim için ve danışanlarım için kullandığım bir örneği sizinle paylaşmak istedim.

Koşuşturarak değil, koklayarak, gülümseyerek, fark ederek, öğrenerek ve gelişerek geçireceğiniz sağlıklı günler dilerim.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/selingnsv/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Write a comment